Istvan Kantor Monty Cantsin Amen!

Istvan Kantor Monty Cantsin? Amen! Mässav neoist

Kunstnik

Kuraator

Näituse avamine 16. juuni kl. 20.00

“Neoist Disaster Night” 16. juuni kl. 21.00


Istvan Kantori ehk Monty Cantsin Ameni “MÄSSAV NEOIST” on esimene näituseprojekt Eestis, mis tutvustab rahvusvahelist kunstiliikumist nimega NEOISM ning selle asutajat Istvan Kantorit. Näitus koos kaasüritustega annab ülevaate lege antikunsti kangelase loomingust ning serveerib neoistlikku filosoofiat. Kantor on ilmselt tuntuim elusolevatest kaasaegse kunsti klassikutest, kes on kunagi Eestis koos kohaliku kuraatori, muuseumi ja kunstiskeenega töötanud. Siinsest kunstiteadvusest seni mööda läinud neoismi kui loomefilosoofiat ning sotsiaalvõrgustikku tutvustav näitus on produtseeritud spetsiaalselt EKKMi ruume ning kohalikku konteksti arvestades. 

Kantori peamised huvid on tekitada diskussiooni institutsionaalse võimu ja kultuurilise keskpärastumise konfliktsetel aladel. Hoolimata oma vastuolulisest kunstipraktikast pälvis ta 2004. a. Kanada riigi kõrgeima autasu – Governor General’s Award for Visual and Media Arts (kindralkuberneri auhind visuaal- ja meediakunstide eest). Ta on saanud ka Telefilm Canada auhinna parima kodumaise filmi eest (1998) ning Transmediale festivali auhinna (2001). Kantor tegutseb mitmetes valdkondades nagu performance, robootika, miksmeedia, installatsioon, maal, heli, muusika, video ja uus meedia. Enim teatakse teda avatud popstaari Monty Cantsini looja ning suurima ülemaailmse kunstnike võrgustiku neoismi rajajana. 1978. a. koos legendaarse postikunstniku David Zackiga loodud kollektiivne pseudonüüm Monty Cantsin oli esimene hiljem populaarseks saanud identiteedipoliitilistest vabakasutuses olevatest nimeprojektidest.

Istvan Kantor on avangardkollektiivi Laibach auliige, ta on töötanud koos selliste kunstnikega nagu Andy Warhol, Joseph Beuys, Keith Haring ja Stelarc, performance-kunsti originaatorite Carolee Schneemanni, Ray Johnsoni ja Jack Smithiga, fluxuslaste John Cage‘i, Robert Filliou‘ ja Dick Higginsiga, tänavakunsti ristiisa Richard Humbletoniga, muusikutega nagu The Peaches, Lydia Lunch ja  Steve Reich; tema performance’ite tuntuimad austajad on näiteks David Bowie, Madonna ja Annie Sprinkle.

Kantor kasutab kunsti revolutsioonilisi ja teaduslikke seisukohti, et ületada loomingulise kogemuse konventsionaalseid mudeleid. Tema peamised teemad on tehnoloogiline allakäik ning inimese heitlus tehnoühiskonnas. Tema teosed on intellektuaalselt mässumeelsed, võimu ja autoritaarsuse vastased, tehnoloogiliselt uuenduslikud ja alati väga eksperimentaalsed. Kantori tegevuskunst kasutab ja uurib keha ning tehnoloogia suhet – verest videoni, füüsilistest žestidest digitaalse taastootmiseni. Talle meeldib loosungeid lehvitada ning kasutada revolutsiooni ja rock’n’rolli sümboolselt destruktiivseid žeste. Konflikti ja kriisi kasutab ta kui ajendeid, asetades end sageli ohu ja ebakindluse keskmesse, suhestudes olemasoleva elukeskkonna ja sotsiaalse situatsiooniga.

Nimetus “neoism” viitab nii subkultuursele tegevuskunstnike ja meediaeksperimentalistide võrgustikule kui praktilisele underground-filosoofiale, mis opereerib kollektiivsete pseudonüümide ja identiteetide ning paradokside ja plagiaadiga. Neoismi strateegiad kujunesid välja 1980-89 toimunud korterifestivalidel Põhja-Ameerikas, Austraalias ja Euroopas ning neid strateegiaid kehastavates trükistes. Neoistid praktiseerivad lääne filosoofias ja ühiskonnas välja kujunenud identiteedi ja individuaalsuse, originaalsuse ja omanduse, väärtuse ja tõe kategooriate katselist uurimist. Neoismi pärisosa on iseenda vastuoluline defineerimine, hoidmaks ära kategoriseerimist ja ajaloo osaks muutumist. Näituseprojekt EKKMis testib seega, kuidas on võimalik museaalselt raamistada praktilist underground-filosoofiat, mis ise eitab historiseerimist ja kategoriseerimist, seostades seda omastamise ja kaubastamise protsessidega.

Näituse kuraator KIWA, kes on töötanud eksperimentaalse kunstiga kakskümmend aastat, kohtus ja töötas koos Kantoriga 2011. a. Indoneesias, kus nad arendasid välja ka käesoleva projekti idee.

Näitusega kaasneb traditsiooniline neoistide trükis IRVE (originaalis SMILE), mida on võimalik osta näituselt paberi hinnaga või laadida tasuta alla aadressilt http://nihe.ee/irve/IRVE.pdf  Toetame tasuta info levimist!


toetajad:
Eesti Kultuurkapital, OÜ Kesto, SAS Loft OÜ, SA Jaam, ©skaala, Print Grupp, Õ, Mööbeldaja, Pakendiringlus, Robodada, Paavli Kaltsukas, AS Seeneprintsess, Piret Karro, Aare Pilv, Tuuli Aule, Mihkel Kleis, Kai ja Richard Kaljo

kontakt:
KIWA +372 53 994 864
www.istvankantor.com
www.kiwanoid.com