Kunstnik
Kuraatorid
Näituse avamine REEDEL, 2. augustil kell 18.00
Hoolimata sellest, et Mark Raidpere on üks rahvusvaheliselt tuntumaid eesti kunstnikke, toimusid tema viimased isiknäitused Tallinnas 2005.aastal (Linnagalerii) ja 2006.aastal (Hansapanga preemia näitus Kumus). Seni viimane personaalnäitus toimus 2008. aastal Pärnu Kunstihallis.
2005. aasta oli kunstniku jaoks kahtlemata murranguline: Raidpere valiti esindama Eestit Veneetsia biennaalil, ta alustas koostööd oma galeristi Michel Reiniga ning võitis samal aastal ka tolle aja suurima ja regiooni olulisima, Hansapanga kunstipreemia. Perioodi 2006-2013 markeerivad personaalnäitused Napolis, Pariisis, Istanbulis, Glasgows, Hamburgis ja Krakowis, rääkimata lugematutest osalemistest grupinäitustel üle Euroopa ja ka Ühendriikides. Justkui möödaminnes on vahepeal võidetud ka LOOP´08, Gilles Duseini ja Ars Fennica preemiad (kõik 2008. aastal). Mida edukam on kunstnik olnud rahvusvaheliselt, seda vähem on aga Eesti publikul olnud võimalusi tema uuema loominguga kokku puutuda, kui mõned üksikud grupinäitused siin-seal välja arvata. Seda vahepealset tühimikku käesolev näitus ühe eesmärgina kahtlemata täita püüabki.
Näitus pealkirjaga “Damage” keskendub Veneetsia-järgsele perioodile Raidpere loomingus, koondades teoseid aastatest 2007-2013, tugeva rõhuasetusega viimastele aastatele, eriti 2012. aastal Napolis Fondazione Morra Greco juures residentuuris valminud fotoseeriatele ja videotele. Samuti valmib käesoleva näituse jaoks uus videoinstallatsioon “Pae Str Playlist”. Kuna näituse üks keskseid teoseid on fotoseeria “Napoli 2012”, on näitusel eksponeeritud ka seni Raidpere loomingus võrdlemisi erandlik ent Napoli-sarjaga mitmeski mõttes analoogne fotoseeria Tallinnast, mis valmis tellimustööna alternatiivse “Tallinna juhi” jaoks aastal 2002. Näitus asetubki tinglikult neid kahte linna kujutava fotoseeria vahele.
Ilmselt pole liialdus rääkida Raidpere loomingus Veneetsia biennaali järel toimunud murrangust, kus seni keskmes olnud “perekonnalõksu” obsessivse kaardistamise ja identiteediproblemaatika kõrval kerkivad esile ka sotsiaalsed motiivid (“Majestoso Mystico”, 2007; “1:1:1”, 2008;“Venkova”, 2008). Samas pole aga ka isiklikud motiivid kuhugi kadunud ning Raidpere jätkab ka siin näitusel eksponeeritud mitmes teoses oma isikliku elu- ja peredraama diskursiivset lahkamist (“09/12/07 – 05/04/09”, 2009; “Pae Str. Playlist”, 2013). Näituse nimiteos, Napolis valminud autoportreede seeria “Damage” (2012) võiks mingis mõttes olla paarikuks tema legendaarsele “Io’le”, posttraumaatilisele autoportreede seeriale 1997. aastast. Seeria pealkiri “Damage” viitab aga Louis Malle’’i samanimelisele filmile, või õigemini selle melanhoolsele lõpustseenile päikeselises ja anonüümses Itaalia väikelinnas, kus Jeremy Ironsi kehastatud peategelane katsub nukkermagusas üksinduses eluga kuidagi hakkama saada peale iseendale teadlikult põhjustatud mikrokatastroofi.
Näitusega kaasneb kataloog, kuhu on tekstid kirjutanud näituse üks kuraatoritest Eugenio Viola ja prantsuse kriitik Judith Quentel ning intervjuu kunstnikuga on teinud näituse teine kuraator Anders Härm. Kataloogi kujundas Jan Tomson. Kataloogi annab EKKM välja koostöös kirjastusega “Lugemik” ning kahe Raidpere elus ja loomingus äärmiselt tähtsat rolli mänginud institutsiooni Michel Reini galerii (Pariis) ja Fondazione Morra Greco (Napoli) kaasabil. Kataloog valmib näituse lõpuks ning selle esitlusest antakse eraldi teada.
pressiteate koostasid näituse kuraatorid:
Anders Härm & Eugenio Viola
eriline tänu: Eesti Kunstimuuseum
täname: Eesti Kultuurkapital; Galerie Michel Rein,Pariis; Fondazione Morra Greco, Napoli