Päikese pind

Kunstnikud

Kuraator

Ajapõhised teosed on eksponeeritud EKKMi I korrusel 20–22 juuli, kell 12–19

Avamine 19. juulil kell 18:00

Kaugvaatlus on meeltevälise taju vorm, milles vastuvõtjast isik väljub oma kehast projitseerides ennast teatud kohta, objekti või tundmatusse aega, raporteerides tagasi justkui psüühilise vaatleja või luurajana. See meetod oli osa 1970ndatel aastatel alguse saanud CIA Stargate’i projektist, mille keskmes oli külma sõja konkureerivais tingimustes psüühilise uurimistöö instrumentaliseerimine. Ühes neist eksperimentidest ulatas katse vaatleja katsealusele kinnise ümbriku, mis sisaldas teatud asukohta ja aega. Seejärel juhatas vaatleja verbaalselt katsealuse ettenähtud koordinaatidele, küsides seal nähtu ja kogetu kohta nii aruandeid kui joonistusi. Iga koht ja aeg oli võimalik, isegi Päikese pind.

Ideeliselt saab kaugvaatlust liigitada aja, ajaloo ja isikliku kogemuse üleseks portaaliks. Selle meetodi spekulatiivne olemus on samaväärselt ka lähtepunkt ulmeliseks ühtesegunemiseks. Vahetult (või üldse mitte) kogetud sündmused muunduvad ajas kulgevateks mõjutatavateks objektideks, mida uudselt või teistsuguselt kohata. Projektis “Päikese pind” esitletud teosed rändavad signaalide kaudu, peatudes ainult hetkedeks, jättes maha vaid kaja.

Graafiline disain: Gaile Pranckunaite

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium

Tänud: kõigile kunstnikele, Marten Esko, Laura Toots, Johannes Säre, Kirill Tulin, Henri Eek, Reimo Võsa-Tangsoo, Anna Škodenko, Martin Rünk, Rachel McRae, Karl McCool, Electronic Arts Intermix (EAI), Sofia Hauser, ŻAK | BRANICKA ja Diane (Hanne Lippardi stuudio)