Riimitud ruumid

Kunstnikud

Kuraatorid

Alates 4. aprillist avanevad EKKM-is järk-järgult seitsme kuraatori koosloomelise projekti „Riimitud ruumid“ näitused. Igal nädalal vahetub ühel muuseumimaja korrusel ühe kuraatori näitus, avamised 4., 11., 17., 25. aprillil ning 2. ja 9. mail.

„Riimitud ruumid“ on seitsme kuraatori koostöö, näitus kui luuletus, ruumiline ja poeetiline eksperiment.

Igal nädalal lisandub uus või vahetub muuseumimaja ühel korrusel ühe kuraatori näitus, moodustades nii rütmistatud ja muutliku terviku. Näituste tsükkel katsetab kureerimise kui poeetilise, performatiivse ja kollektiivse praktikaga, soovides tuua visuaalkunsti projektidesse mitmekesist dialoogi ja lasta muuseumis kõlada kureeritud paljuhäälsusel. EKKM-i ainukese koosseisulise kuraatori Evelyn Raudsepa kutsel kuuluvad laiendatud kuraatorite gruppi nii varasemalt EKKM-iga seotud loojad kui ka tiimiliikmed, kel on kureerimise haridus või kogemus, kuid kes tavapäraselt kannavad muuseumis teist rolli: Anita Kodanik, Brigit Arop, Johannes Luik, Laura De Jaeger, Laura Linsi ja Marten Esko.

Otsides koostööle esteetilist vormi, avanevad näitused rida rea haaval kui luuletus. Kureeritud fragmentidel puudub tingimata riiminõue, kuid poeetiline pinge nende vahel kutsub kogetus resonantsi märkama, luues potentsiaali f(r)iktsiooniks. 

„Riimitud ruumid“ kasutab ära EKKM-i hoone eripärasid: kolm korrust rütmistavad näitusefraase, käigud loovad pause, trepid katkestusi. Kui on aeg näituselt lahkuda ja tuldud teed tagasi pöörduda, avanevad uued rõhuasetused, mis suunavad fookuse just sellele, mis sünnib aeglaste tõlgenduste tekkimisel või hüplikust tähelepanu jaotusest. Käies ringiratast, avaneb lineaarne näitusekülastus laiemaks ajalis-ruumiliseks kogemuseks, aktiveerides ka seda, mis peitub vahepeal, perifeersetel ja pimealadel. 

Koostööprojektid võivad olla teinekord keerulised, ebaühtlased ja muutlikud, kuid kunst (ja EKKM) ongi koht katsetamiseks ning aeg ühisosa otsimiseks enamgi kui sobiv. Kuigi „Riimitud ruumid“ näitused on iseseisvad tervikud, huvitas meid kureerimise sotsiaalne külg, mis rõhutab selle praktika vastastikust sõltuvust teiste loojatega. Tagasiside ja refleksioon, mõttevahetus ja jagatud vastutus on olnud selle protsessi metodoloogia kesksed elemendid, mille abil näitust kui formaati kritiseerida, mõtestada ja ümber kujundada (või vähemalt püüda seda teha).

Kunstiteos ei omanda kunagi lõplikku tähendust stuudios, vaid jätkab kujunemist publikuga kohtudes. Nii ka näituse loomine ei lõppe selle avamisega. Seda näituste tsüklit saab vaadelda kui kestuslikku teost, mis avaneb ajas edasi ning julgustab olema uudishimulik ja avastuslik.

Kutsume sind aeglastele ava(ne)mistele, taaskohtumistele, otsima rütme ja riime. Üksteisele järgneb kuus kuraatorinäitust ja sündmusterohke programm:

Laura De Jaeger (4.04–20.04, II korrus) alustab näituste avanemisjada muuseumi keskmisel korrusel vahepealsusega, ammutades inspiratsiooni ooteruumi peatunud ajast.
Kunstnikud: Agnes Isabelle Veevo, Ben Caro & Kat-Cutler MacKenzie, Camille Laurelli.
Avaõhtul, 4. aprillil kell 18–21 toimub Kirte Jõesaare kestvusetendus.

Marten Esko (11.04–27.04, III korrus) fantaseerib ajakohatust riimumisest ning kõrvutab nägemusi tehnoloogiaküllasest tulevikust, olevikust ja minevikust.
Kunstnikud: Coumba Samba, Julia Scher, Katja Novitskova, Louis Morlæ, Madlen Hirtentreu, Mihkel Ilus, René Kari.
Avaõhtul, 11. aprillil kell 18–21 toimub Gretchen Lawrence’i heliinstallatsioon-kontsert (19.00).

Johannes Luik (17.04–04.05, I korrus) läheneb näituseruumile kui metafoorile munast, mis on üheaegselt nii vorm kui ka protsess, pinge sise- ja välisruumi ning lõputu loomise vahel.
Kunstnikud: Alexander Webber, August Weizenberg, Eke Ao Nettan, Helena Keskküla, Liis Vares, Sandra Ernits.
Avaõhtul, 17. aprillil kell 18–21 ei ole veel näitus valmis ning jätkub selle vormistamine.

Brigit Arop (25.04–18.05, II korrus) põimib kaasaja internetikultuurist tuttava ASMR-sisuloome väljendusvahendeid eesti kunstnike teostega.
Kunstnikud: Ulvi Haagensen, Kadri Liis Rääk, Piibe Kolka, Gerta Raidma aka Lacqueer.
Avapäeval, 25. aprillil kell 12–19 on kuraator baaris, kuulab ASMR-i ja serveerib teed.

Laura Linsi (2.05–18.05, III korrus) on näitusele kutsunud Benjamin Arthur Browni, kes põimib performance’i ja rekvisiit-skulptuuridega kokku mitte-tegelikkuse, mis peegeldab meie tegelikkuse absurdi.
Kunstnik: Benjamin Arthur Brown.
Avaõhtul, 2. mail kell 18–21 toimub kunstniku live-performance (19.00).

Anita Kodanik (9.05–25.05, I korrus) punub rottide eluviisist inspireeritud transindividualistliku tundlikkuse näitusesse, mis kõneleb paratamatust viletsusest, mida parandab vaid lootus ühisusele.
Kunstnikud: Alina Kleytman, Filip Vest, Sam Elagoz, Zody Burke.
Avaõhtul, 9. mail kell 18–21 toimub Filip Vesti etendus „Self Tape“ (19.00).

Näituse meeskond: Johannes Luik, Kadi Kesküla, Agnes Isabelle Veevo, Tonya Kroplya, Hans-Otto Ojaste, Tanel Asmer, Ats Kruusing, Aksel Haagensen, Mark Alexander Ummelas.

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Tallinna linn, Akzo Nobel, Eesti Kunstiakadeemia, Liviko AS, Punch Club OÜ.

Täname PAiR’i (Pavilosta Artist in Residency) ja VV Foundation’it võõrustamast kuraatorite residentuuri selle näituse ettevalmistuseks.

„Riimitud ruumid“ on kui kimbuke sinilolli* kevadel, palju väikeseid värskeid lähestikku tärkamisi.

 

 

 

 

 

*„Kimbuke sinilolli“ on Andres Ehini luuletsükli ja luulekogu (2020, koostaja Kristiina Ehin) pealkiri.

Jätkates koostööd ka näituste võõrustamisel, tutvustavad kuraatorid nii enda kui teiste näituseid.

Ringkäigud koos kuraatoritega toimuvad:

eesti keeles

tuuri teeb Marten Esko,

tuuri teeb Johannes Luik,

tuuri teeb Brigit Arop,

tuuri teeb Evelyn Raudsepp,

tuuri teeb Evelyn Raudsepp,

tuuri teeb Anita Kodanik,

inglise keeles

tuuri teeb Laura De Jaeger,

tuuri teeb Laura Linsi,

tuuri teeb Laura De Jaeger,

vene keeles

tuuri teeb Anita Kodanik,

tuuri teeb Anita Kodanik,