Võltspuhkaja

Kunstnik

Kuraator

Avamine 26. aprillil kell 18:00.

Creative Ninja: Sigrid Viir

Reisisaatja: Maarin Mürk

Tähestike Dirigent: Koit Randmäe

Guru-kontrabandist: Laur Kaunissaare

Süümepõhise Rahustamise Saadik: Maarja Kangro

Sigrid Viiri soolonäituse keskmes on kaasajal hägustunud töö ja puhkuse piirid. Näituse nimi tuleb Roland Barthesi esseest “Kirjanik puhkab”(1), kus ta käsitleb kirjanikke kodanluse silmis justkui võltstöötajatena – ja seega saavad nad olla ka ainult võltspuhkajad, keda tähelepanelik pilk tabab raamatut lugemas ka rannas suvitades. Teadmistepõhises majanduses on töö ja vaba aja vaheline piiritõmbamine muutunud üha keerukamaks, loovusest on saanud mitte ainult kultuuritöö lahutamatu osa ning enda töö- või erialasest elust korrakski välja lülitamine nõuab teadlikku pingutust. Piltlikult öeldes ei tihka seda raamatut panna käest enam mitte keegi.

Kaasaja töökultuur eeldab, et inimesed on pidevalt kättesaadavad ning kui neil ongi vaba aega, siis teevad nad molutamise asemel midagi asjalikku, kasvõi harivad end juurde. Töötamine on Lääne kultuuriruumis seotud moraalse palega, nii et mitte-töötamine saadab signaali, kas inimene on tõsiselt haige või on ta kuidagi kahtlane element. Nii kulubki meie vaba aeg märkamatult töötamisele, töö otsimisele, tööks valmistumisele, selle peale mõtlemisele ja selle üle muretsemisele. Piire puhkuse ja töö vahel hägustavad veel ka kontorite üha mugavamaks ja mõnusamaks muutunud sisekujundused ning kodukontorite levimine. Need ruumis toimuvad muudatused loovad küll lahedama atmosfääri, kuid kas see vabadus on töötajat jõustav või pigem näiline?

Omaette väljakutse on saanud ka puhkusest kui sellisest – olles iseenda tööandja, on keeruline erinevate projektide vahel selleks ruumi tekitada ja tihti ei ole tööd kellelegi delegeerida. Või tiksub kuklas tunne, et kui pidevalt ei hoita “kätt pulsil”, jääb puhkusele läinud inimene üldse kuidagi kõrvale, sest puhkamine on ju nõrkadele. Lisaks on puhkamisest ja vaba aja veetmisest saanud hiiglaslik tööstusharu, mis pakub kiiret leevendust toodete ja teenuste tarbimise näol. Võidab see, kellel on surres kõige rohkem asju ja vähemalt mõni turismimeka külastus ette näidata!

Näitus “Võltspuhkaja” on läbi terve EKKMi kulgev rännak, mille alguspunkt on maja välisfassaadil ning mis liigub edasi kolmel korrusel, esitades küsimusi kaasajal levinud hoiakute, harjumuste ja ebakindluse kohta puhkuse- ja töökultuuris. Vaataja saab valida, kas ta tuleb näitusele “tööle” või “puhkama” ning vastavalt sellele valikule kujuneb ka tema teekond audiogiidi juhatusel läbi maja. Kas kusagil ootab teda ka “puhas” puhkus, tõeline katarsis? Ja millest räägib muinasjutt puhkusest?

(1) Avaldatud eesti keeles raamatus Roland Barthes “Mütoloogiad” (1957), 2004

Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kultuuriministeerium, Caparol (SIA DAW Baltica Eesti filiaal), HIAP