PILETID!
EKKM on alustamas uut kaasaegse performance’i- ja etenduskunstiprogrammi, mis on osa muuseumi põhiprogrammist. Avalöögina etendub 13. mail näituse „Päästik” ühe teosena iiri koreograafi Oona Doherty lavastus „Lootusejaht ja ülestõusmine Laatsaruseks” (Hope Hunt and the Ascension into Lazarus). Etendus algab kultuurikilomeetril ning jätkub Kultuurikatla katelde saalis.
Lavastus on loodud ühele naisetendajale ning see püüab dekonstrueerida enamasti halvustatud, harva sümpaatset Euroopa valge töölisklassi mehe kujundit. Maskuliinsus, testosteroon, sotsiaalne klass ja kuuluvus, jalka-truudus, religioon ja vägivaldsus – Põhja-Iiri ossi-identiteedi osiseid kehastatakse ülimalt nüansirikka koreograafiaga, vaheldumisi helluse, nostalgia ja kaastundega. Doherty koreograafia vaatleb sünnijärgse klassi ja soolise kuuluvuse kompleksseid kihte, tuues esile universaalse vajaduse eneseusu ja armastuse järele.
Oona Doherty (1986) on Põhja-Iirimaal tegutsev tantsukunstnik. Ta on õppinud kaasaegset tantsu Londoni Kaasaegse Tantsu Koolis, Ulsteri ülikoolis ja LABANi konservatooriumis Londonis. Ta on osalenud etendajana rahvusvahelistes tantsuslavastustes alates 2010. aastast koos selliste truppidega nagu: TRASH (Holland), Abbattoir Ferme (Belgia), Veronika Riz (Itaalia), Emma Martin /United Fall (Iirimaa). Doherty loomingut on esitatud festivalidel üle kogu Euroopa, sealhulgas Ravnedansi festivalil Norras ja Dublini tantsufestivalil. Alates 2012. aastast on Doherty viinud läbi tantsuteatri alaseid töötubasid erinevates Euroopa riikides. Ta on ISSACi residentkunstnik.
„Lootusejaht ja ülestõusmine Laatsaruseks” (Hope Hunt and the Ascension into Lazarus), 2016
Koreograaf: Oona Doherty
Etendaja: Sati Veyrunes
Originaalmuusika, DJ ja autojuht: Maxime Jerry Fraisse
Produktsioon: OD Works – Gabrielle Veyssiere and Oona Doherty
Eesti etenduse toetaja: Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital, Tallinna Kultuurikatel, Tallinna Kultuuri- ja Spordiamet
Kestus u 40min
Etendusele eelneb kl 18:00 giidituur inglise keeles ning kl 18:45–19:45 Bárbara Sánches-Kane’i teose performatiivne aktiveerimine Maria Metsaluga. Muuseum ja baar on 13. mail avatud 16:00-23:00
Piletid saadaval SIIT!
„Lootusejaht“ paigutub füüsilise ja sotsiaalse teatri ning tantsu piirimaile. Must Volkswagen Golf, esituled peal, ootab, vali tümakas läbi metallkesta mürtsumas. Metalsest tümpsust ilmub mees, esindades samas paljusid mehi, nende lugu: jahti lootusele.
Üksiku naisetendaja keha muteerub järgemööda ühest tegelasest teiseks. Ta proovib oma liikumisega tabada äärmuseni viidud kultuurilisi ja klassilisi stereotüüpe. Maske, mida mehed kannavad enesekaitseks, et otsida varju nii iseendi kui tänapäeva maailma eest. Oluline on leida üles eneseusk. Ükskõik, kust sa tuled, millisesse klassi oled sündinud, meis kõigis on sügavalt juurdunud vajadus armastuse järele. Hüljates egost ja kultuurilistest mõjudest tingitud maskid, on ehk võimalik leida ühisosa tões ja lootuses.
Üleminek valgesse. Laatsarus tõuseb paradiisilinnuna. See on katse võtta koost põlu alla sattunud mehe kuvand ning tõsta see caravaggiolikku säravvalgesse ja ajatusse ruumi. Soov ülendada jorsid, ossid, rullnokad, põkid ja jõmmid paradiisilindudeks. See on jaht lootusele.