Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum on 2023. aasta hooaja teiseks projektiks valinud üllatuskuraatori näituse, mille raames tegime ettepaneku kureerida näitus loojale, kes ei tegutse igapäevaselt kaasaegse kujutava kunsti valdkonnas. EKKMi ajaloo teistkordses eksperimendis üllatuskuraatori formaadiga kutsusime näitust tegema helilooja Helena Tulve.
Tulve soovib, et näitus „varjupaik – varju paik“ pakuks rahulikku ent inspireerivat kogemuslikku varjupaika külastajatele, jõudmaks tajupõhiselt uutele arusaamadele inimese koosolemisest looduskeskkonna ja iseendaga.
„Olukordade hapruses, sügavas teadmatuses, lakkamatus muutumises ihkame sisimas tagasi sinna, kust oleme tulnud ja kuhu kunagi läheme tagasi. Seniks otsime omale ajutist kohta, pesa, varjupaika, vahetu olemise- ja tajuruumi, kus tunneme end kõigest hoolimata toetatuna. Millised paigad, kogemused, kujutlused, helid aitavad meil hoida oma elutunnet, kohaneda tundmatusega, leppida paratamatusega, imestada, kogeda, olla kuuldel?,“ sõnastab näituse sisu kokku võttes Helena Tulve.
Näitusel osalevad kunstnikud loovad teostega momente, mil on võimalik ümber mõelda harjumuspärane objektide- ja ruumikogemus. Teoste omavahelisest seosest kasvab teekond, kus hakkab suhtlema erinev kunsti loomise aines nagu tekstiil, paber, puit, heli, valgus, vari. Neis, kohati heli kaudu nihestatud või võimendatud olukorades tekib võimalus märgata uusi seoseid iseenda, keskkonna ja seal asetuvaga. Osalevad kunstnikud: Anne Rudanovski, Félix Blume, John Grzinich, Laura Põld ja Zimoun.
Helena Tulve on eesti helilooja, kelle muusika keskmes on lakkamatu muutumine ja sellega seotud protsessid. Tema jaoks on looming alati kohtumine tundmatuga. Tulve on kompositsiooniõppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Eesti muusika päevade kunstiline juht. Samuti on ta osaline heliobjektidele ja kuulamisele kui kesksele inimsuhtluse vahendile keskendunud eesti heliloojate ansamblis EHA. Tulve viimaste aastate olulisemad teosed on ooper „Wölfe“ Mecklenburgi Riigiteatris ja müsteerium „Visiones“, mis esietendus Veneetsia Biennaalil 2022. Tema muusikat on salvestatud paljudele helikandjatele, sealhulgas kolmele autoriplaadile „Sula“ (ER, 2005), „Lijnen“ (ECM, 2008) ning „Arboles lloran por lluvia“ (ECM, 2014).
Näituse avamine toimub Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (Kursi 5) 16. juunil kell 18.00.
Kavas on heliline kuraatorituur Maria Kõrvitsa ja Tatjana Kozlova-Johannesega. Samuti mängivad muusikat: Eliann Tulve-Ojavee, Nathan Tulve ja Jakob Tulve.
„varjupaik – varju paik“ jääb avatuks 6. augustini 2023.
Näitust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuuriministeerium, Prantsuse Instituut Eestis
Tänud: Tallinna Jäätmekeskus