EKKM

EKKM (Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum) on isetekkeline kaasaegsele kunstile pühendunud asutus, mis toimib eelkõige avaliku mittetulundusliku näitusemajana ning varjamatult isemoodi kunstimuuseumina. See on ebatavaline idee kaasaegse kunsti muuseumist, mille eesmärgiks on näidata, koguda, luua ning võimaldada kaasaegset kunsti, püüdes samal ajal nii mõtestada kui nihestada kultuuri- ja kunstivälja juurdunud toimemehhanisme, rusikareegleid ja näituste tegemise meetodeid.

Oma mentaliteedilt paigutub EKKM kusagile ametlike riiklike kunstiinstitutsioonide ja artist-run-do-it-yourself projektiruumide kaudu piiritletud avarasse vahealasse. Ka oma identiteedilt on EKKM püsinud pigem ajas paindliku ja muutlikuna, kohanedes jooksvate ootamatuste ning ilmsete paratamatustega vastavalt vajadusele – alustades kas punk- või poolskvottmuuseumina, toimides kohati nii eksperimentaalse galerii kui klassikalisema kunsthallena, kuni jõudes sinna kus parasjagu ollakse. Edukalt on hoidutud tarbetult piiritlevast või vähegi definitiivsest enesemääratlemisest.

EKKM algatati noorema põlvkonna kunstnike, kuraatorite ja kunstitudengite iseinstitutsionaliseerumise vahendina; asutusena, mis põimis enese kaudu tervikuks kaks sel hetkel jõude seisnud asja – nimi „Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum“ ja räämas kolmekorruseline tööstushoone Tallinna vanalinna vahetus läheduses. 2007. aastast alates on EKKM produtseerinud hooaegade kaupa eripalgelisi näitusi, sündmusi ja kunstiprojekte ning on kogunud, populariseerinud ja aidanud kujundada kaasaegset kunsti. 2024. aasta jaanuari seisuga on EKKM seni korraldanud 89 erinevat näitust, 62 erineva kuraatori ja 497 erineva kunstnikuga.

Pilet: Sissepääs EKKMi näitustele on senini põhimõtteliselt tasuta. EKKM hoiab end seeläbi osana ühiskondlikust mitte-kommertsiaalsest avalikust ruumist ning hoidub ühtlasi näitusepublikuga kliendisuhtesse astumisest ja sellest tulenevast ootuste täitmise kohustusest.

Hooaeg: EKKM ei ole aastaringselt avatud, vaid toimib hooajalise avaliku näitusemajana varakevadest varatalveni – üldjuhul märtsi lõpust või aprilli algusest detsembri keskpaigani. Esialgu puhtalt hoone üldisest kesisest seisukorrast ja küttesüsteemide ning soojustuse puudumisest tulenenud tegevusrütm on kujunenud üheks EKKMi peamiseks omapäraks. Olgugi, et ruumide klimaatilised tingimused on aastatega märkimisväärselt paranenud, ei ole need piisavad aastaringseks näitusetegevuseks. Hooajaline avalik näitusetegevus võimaldab EKKMil võtta realistlikku maksimumi nii oma näitusemajast kui selle ümbrusest ning hoida aastaringselt töös väikese kollektiiviga suure asutuse telgitaguseid.

Aed

EKKMi välialal asub 2021. aastal koostöös arhitektide Laura Linsi ja Roland Reemaga rajatud avalik skulptuuri- ja kunstiaed, kus on eksponeeritud EKKMi kogusse kuuluvad teosed. Lisaks kogusse kuuluvatele teostele on oma kunstiprojekte EKKMi välialal teostanud kunstnik Gisele Gonon 2022. aastal ning kunstnik Tanja Muravskaja ja kuraator Margit Säde 2023. aastal.

EKKMi kogukonnaaed alustab 2024. aasta kevadel oma viiendat hooaega. Aiaelu kestab aprillist oktoobri lõpuni ning selle sisse mahuvad mitmed ühistegevused, katsetused peenrakastides, aiandusteemalised töötoad ja pitsa-õhtud.

Kui soovid end panna kirja aiahuviliste kogukonna liikmena, anna endast teada aed@ekkm.ee!

Peaaednikeks 2024. aastal on Brigit Arop ja Solveig Lill. Varasemad peaaednikud on olnud Laura Toots ja Maria Muuk. Kogukonnaaia tegevust toetab Tallinna linn.

EKKM performance

EKKM on 2024. a hooajal alustamas uut performance’i- ja etenduskunstiprogrammi, mis ühelt poolt resoneerib näitustega, kuid võib ilmneda ka iseseisvate, vajadusele vastavate mitte-seriaalsete kunstisündmustena. Programmi eesmärk on toetada nii visuaal- kui etenduskunstnike järjest sagenevat valdkondadeülest loomingut ning nende koostööd; samuti erinevate erialade publiku kohtumist.

Programmi avalöögina toimus 13. mail EKKMi hooaja avanäituse „Päästik“ raames performance-õhtu, kus koostöös Tallinna Kultuurikatlaga etendus maineka iiri koreograafi Oona Doherty lavastus „Lootusejaht ja ülestõusmine Laatsaruseks”. Etendusele eelnes etenduskunstnik Maria Metsalu performance näitusel esindatud Bárbara Sánches-Kane’i kantava skulptuuriga.

Järgmine performance: Poncili Creacion „Räpased naervad molekulid“

Kunstikool

Sel aastal jätkuvad EKKMis publiku- ja haridusprogrammid, mis lisaks traditsioonilistele mitmekeelsetele näitusetuuridele taotlevad kõlapinda ka laiemalt kaasaegse kultuuriga seotud küsimustele erinevate ürituste, performance’ite, aktsioonide ja töötubade kaudu.

Suurema grupi külastuse korral oleme tänulikud, kui võtate meiega eelnevalt ühendust.

Kooligruppidele ja haridusasutustele pakume ka eraldi giidituure.

Kontakt: anita@ekkm.ee

Kontakt

Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum
Kursi 5, Tallinn 10415

SISSEPÄÄS TASUTA!

Avatud aprillist detsembrini
K–P 12:00–19:00
Lähtuge näituste kuupäevadest!

info@ekkm.ee / +372 53305449

Liitu EKKMi uudiskirjaga SIIN.

EKKMi 2024. aastal toetavad:
Eesti Kultuuriministeerium,
Eesti Kultuurkapital,
British Council,
Tallinna linn.

EKKM kuulub Eesti Kunstiasutuste Liitu.

Toeta EKKMi:
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum MTÜ
EE507700771005906564
Registrikood: 80298189

Saaliplaanid

I korrus
II korrus
III korrus

EKKMi põhikiri

EKKMi 2023. a majandusaruanne
EKKMi 2022. a majandusaruanne
EKKMi 2021. a majandusaruanne
EKKMi 2020. a majandusaruanne
EKKMi 2019. a majandusaruanne